Codziennie towarzyszą nam niezliczone ilości ruchomych mechanizmów. Znajdują się one w samochodach, rowerach, różnego typu maszynach i w wielu innych przedmiotach z ruchomymi częściami. Mamy z nimi do czynienia, wszędzie tam, gdzie są maszyny, linie produkcyjne, i inne wszelakie czynności gdzie w przedmiotach zachodzi ruch. Szczególnie mają z nimi do czynienia mechanicy, budowlańcy, rolnicy, serwisanci oraz majsterkowicze. Aby zapewnić wszystkim tym elementom potrzebny jest odpowiedni smar, aby zmniejszyć takie trudności jak tarcie, zanieczyszczenia, czy nawet korozje.
Jakie zadania ma przed sobą smar?
- Przede wszystkim musi zapewnić warstwę poślizgową pomiędzy dwoma, lub więcej pracującymi i oddziałowującymi na siebie częściami mechanicznymi. Odpowiedni poślizg oddziela pracujące części, zmniejsza tarcie pomiędzy nimi. Nieodpowiednie dostosowanie elementów mechanicznych to w wielu przypadkach proces bardzo ryzykowny. Smar redukuje powstawanie hałasu, wysokiej temperatury, odkształceń, a w mechanizmach takich jak silnik, chroni przed zatarciem i zniszczeniami.
- Dzięki użyciu smaru, temperatura pomiędzy pracującymi częściami maleje i zapobiega przegrzaniu
- Dodatkowym atutem stosowania smaru jest wyciszenie elementów
- Smar zabezpiecza przed korozją
Podsumowując, smar zdecydowanie poprawia jakość i efektywność pracy, dlatego dobranie odpowiedniego jest bardzo ważnym procesem, który zaoszczędzi nam w przyszłości wielu problemów i pieniędzy.