Ciągła eksploatacja pojazdu wymaga od nas, aby co określoną liczbę przebytych kilometrów, jest to zazwyczaj 10-30 tysięcy kilometrów lub chociaż raz w roku wymienić olej silnikowy na nowy. Jednak nie każdy z nas zna się na samochodach, często bywa tak, że pojazd jest dla nas jedynie środkiem komunikacji.
W silniku samochodowym olej odpowiada za smarowanie. Dzięki temu pomiędzy przylegającymi do siebie powierzchniami tłoka i cylindra, możliwa jest w ogóle praca silnika.
Przy wyborze odpowiedniego oleju silnikowego do naszego samochodu powinniśmy kierować się przede wszystkim normami i zaleceniami producenta pojazdu, do którego chcemy zalać nowy olej. Najprostszym sposobem na sprawdzenie jaki olej silnikowy będzie odpowiedni do naszego samochodu jest zajrzenie w instrukcje pojazdu, bądź skontaktowanie się z nami. W EuroOil posiadamy duże doświadczenie z motoryzacją, a posługując się odpowiednimi dobierarkami oleju silnikowego będziemy w stanie szybko i precyzyjnie podać co będzie najlepsze do Twojego pojazdu.
Co się dzieje podczas zaniedbania wymiany oleju silnikowego
Kiedy oleju zabraknie, a filtr zostanie zerwany, elementy metalowe zaczynają się pocierać o siebie z ogromną siłą i szybkością co prowadzi do zatarcia jednostki napędowej. Dlatego czerwona (lub żółta) lampka jest tą, której nigdy nie chcesz oglądać, a gdy się pojawi pod żadnym pozorem nie można jej lekceważyć i jak najszybciej dokonać wymiany oleju silnikowego.
Jakie są typy olejów silnikowych?
Każdy producent samochodów zaleca do danego modelu specyficzny typ oleju. W przypadku większości samochodów najczęściej określane są wymagania dotyczące cech oleju: klasa lepkości i specyfikacja jakościowa oleju, właściwa dla danego modelu i silnika. Lepkość oleju oznacza się ciągiem cyfr z literą „W”, np. 0W30, 10W40 itp. Pierwsza liczba określa przydatność oleju w niskich temperaturach. Z kolei następująca po „W” liczba” to parametr, który definiuje lepkość oleju w wysokich temperaturach.